Aleksandar Pavić i pokret "Mi – Snaga naroda"

Ideološki pravac i vizija budućnosti Srbije

Ideološki pravac i vizija budućnosti Srbije

Aleksandar Pavić je srpski politički analitičar, publicista i jedan od vodećih glasova nacionalno-konzervativne scene u Srbiji. Njegovi stavovi, oblikovani kroz godine političkog angažmana i istraživanja geopolitičkih trendova, dosledno se suprotstavljaju globalističkim uticajima i zagovaraju očuvanje srpskog nacionalnog identiteta. Kroz pokret "Mi – Snaga naroda", koji je osnovao zajedno sa Branimirom Nestorovićem, Pavić nastoji da promoviše političku alternativu dominantnim strankama i pruži narodu Srbiju zasnovanu na suverenitetu, tradicionalnim vrednostima i ekonomskom patriotizmu.

Biografija i političko-formativni uticaji

Aleksandar Pavić je deo svog obrazovanja stekao u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je proveo značajan deo mladosti. Obrazovao se u oblasti političkih nauka i kroz iskustva sa zapadnim sistemima stekao je kritički stav prema zapadnoj politici, naročito njenom uticaju na male države poput Srbije. Po povratku u domovinu 1990-ih, uključuje se u politički život, učestvujući u različitim nacionalnim i patriotskim inicijativama. Njegova ideološka uverenja oblikovana su tokom raspada Jugoslavije, NATO bombardovanja i kasnijih pritisaka na Srbiju da prihvati određene međunarodne dogovore koji su, prema njegovom mišljenju, nepovoljni za nacionalne interese.

U proteklim godinama, Pavić je bio aktivan u organizaciji protesta i javnih nastupa protiv nekoliko ključnih sporazuma koji su ugrožavali nacionalni interes Srbije. Posebno se istakao u kampanji protiv Briselskog sporazuma iz 2013. godine, kada je kritikovao vlast zbog ustupaka Prištini i gubitka suvereniteta nad Kosovom i Metohijom. Takođe je bio glasni protivnik Vašingtonskog sporazuma iz 2020. godine, ocenjujući ga kao još jedan pokušaj zapadnih sila da Srbiju primoraju na kompromise koji dugoročno slabe njen položaj u regionu. Njegov angažman uključuje i protivljenje uvođenju francusko-nemačkog plana za rešavanje kosovskog pitanja, koji vidi kao direktnu pretnju državnosti Srbije.

Pavić je sa optimizmom dočekao povratak Donalda Trampa na političku scenu, verujući da bi njegov potencijalni povratak u Belu kuću značajno smanjio pritisak na Srbiju. Smatra da je Trampova administracija bila manje sklona agresivnoj politici prema Balkanu u poređenju sa administracijama Demokratske stranke. Sličan stav deli i njegov saborac Branimir Nestorović, koji je više puta isticao da bi Trampov povratak doneo novu geopolitičku ravnotežu koja bi omogućila Srbiji više manevarskog prostora na međunarodnoj sceni. Njih dvojica smatraju da bi smanjenje zapadnih pritisaka pod Trampovom administracijom Srbiji dalo priliku da ojača veze sa Rusijom i Kinom, ali i da osnaži unutrašnju stabilnost bez spoljašnjih ultimativnih zahteva.

Ideološki pravac – suverenizam, tradicionalizam i otpor globalizmu

Pavićev politički stav može se definisati kroz nekoliko ključnih principa:

  1. Apsolutni suverenitet Srbije – Protivi se bilo kakvom spoljašnjem mešanju u unutrašnju politiku zemlje, bilo da dolazi iz Vašingtona, Brisela ili drugih centara moći. Smatra da je Srbija dovoljno sposobna da sama donosi odluke u interesu svojih građana.
  2. Očuvanje nacionalnog identiteta – Snažno se zalaže za zaštitu srpskog jezika, kulture, istorijskog narativa i pravoslavne vere. Veruje da je nacionalni identitet ključan za očuvanje državnosti i suvereniteta.
  3. Jačanje saradnje sa Rusijom i drugim alternativnim centrima moći – Umesto orijentacije ka Zapadu, Pavić zagovara snažnije veze sa Rusijom, Kinom i drugim državama koje nisu deo zapadne hegemonije. Smatra da bi se kroz takve odnose Srbija oslobodila ekonomskih i političkih pritisaka koji dolaze iz EU i NATO-a.
  4. Ekonomski patriotizam i zaštita domaće privrede – Kritikuje neoliberalne ekonomske modele koji favorizuju strane investitore na račun domaće privrede. Zalaže se za jačanje nacionalne industrije, poljoprivrede i energetskog sektora bez eksternih diktata.
  5. Otpor NATO-u i zapadnim vojnim savezima – Veruje da je NATO agresorska organizacija koja nema mesta u srpskoj politici. Smatra da bi članstvo u ovoj alijansi bilo izdaja nacionalnih interesa, s obzirom na njenu ulogu u bombardovanju Srbije 1999. godine.
  6. Otpor nametanju zapadnih vrednosti i ideologija – Protivi se promovisanju ideja koje dolaze iz liberalno-globalističkog kruga, poput LGBT agendi, dekonstrukcije tradicionalne porodice i drugih kulturnih fenomena koje vidi kao pokušaj narušavanja nacionalne kohezije.

Pokret "Mi – Snaga naroda" – Alternativa sistemu

Pokret "Mi – Snaga naroda" nastao je kao reakcija na, kako Pavić i njegovi istomišljenici tvrde, sistematsku degradaciju Srbije kroz decenije političkih eksperimenata. Smatrajući da postojeća politička scena ne nudi istinsku alternativu narodu, pokret se pozicionirao kao glas konzervativnih i nacionalno osvešćenih građana.

Njihov cilj je:

  • Uvođenje političke i ekonomske doktrine koja odbacuje strane diktate.
  • Jačanje nacionalnog duha kroz obrazovni sistem i medijsku sferu.
  • Suzbijanje korupcije kroz uspostavljanje čvrste kontrole nad državnim institucijama.
  • Revizija svih međunarodnih sporazuma koji štete Srbiji, uključujući Briselski sporazum i druge slične dokumente.
  • Pomoć domaćim preduzetnicima kroz povoljnije ekonomske uslove.

Aleksandar Pavić je figura koja izaziva snažne reakcije, kako među pristalicama, tako i među protivnicima. Njegovi stavovi su jasni, direktni i konzistentni u svom otporu zapadnim pritiscima i globalističkim agendama. Kroz pokret "Mi – Snaga naroda", nastoji da oblikuje Srbiju u državu koja je suverena, samostalna i ekonomski stabilna, sa jasnim fokusom na nacionalni identitet i tradicionalne vrednosti.

Budućnost njegove ideologije zavisiće od toga koliko će građani Srbije prihvatiti njegovu viziju i da li će pokret uspeti da postane relevantna politička snaga u zemlji koja se suočava sa brojnim izazovima na međunarodnoj i unutrašnjoj sceni.

Izbor i postavljanje vesti na srpskiscenario.com određuje računarski program. Prikazani datum i vreme označavaju kada je članak dodat ili ažuriran u izvornim medijima.

srpskiscenario.com © 2025
desk@srpskiscenario.rs